ahtapot.gen.tr https://www.ahtapot.gen.tr Ahtapot, Ahtapot Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ahtapot.gen.tr Wed, 23 Nov 2016 00:00:00 +0000 Sat, 04 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Ahtapot Bacağı https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-bacagi.html Wed, 28 Nov 2018 07:26:11 +0000 Ahtapot bacağı, Denizlerin derinliklerinde yaşamlarını sürdüren ahtapot ismi eski Yunanca bir isim olup Türkçe karşılığı sekiz bacak olarak bilinir. Yapıları gereği kafalarına bağlı sekiz kolları vardır. İst Ahtapot bacağı, Denizlerin derinliklerinde yaşamlarını sürdüren ahtapot ismi eski Yunanca bir isim olup Türkçe karşılığı sekiz bacak olarak bilinir. Yapıları gereği kafalarına bağlı sekiz kolları vardır. İstedikleri renge ve dokuya bürünebilirler. Kabuksuz ve kemiksiz canlılardır. Bu sebeple oldukça yumuşak ve esnek bir vücuda sahiptirler. Çünkü yağ ve kastan oluşur. Bu özellikleri ile gözleri kadar büyük olmayan her noktadan rahatlıkla geçebilirler. Bunları savunma mekanizmaları olarak kayalar arasındaki yarıklarda gizlenerek yaparlar. Hareket kabiliyetleri kayalıkların üzerinde kollarıyla sürtünerek kullanırlar. Zeminde ise, emici kolları üzerinde sürünerek hareket ederler. Hareket halinde iken kollarını da kürek şeklinde kullanarak hızını artırırlar. Bu şekilde ağızlarındaki bir çift zehirli tükürük bezleriyle de felce uğratırlar. Genellikle mağara ve kayalar arasında yengeç, ıstakoz, balık ve midye gibi canlılar ile beslenir. Bir ahtapot yengeç yakaladığı zaman öncelikle onu kollarıyla sabitleyip ardından bu hayvanın kabuklarını çenesiyle baskı uygulayarak kaldırdığı bilinmektedir. Bazen sahile kaçan yengeçleri avlamak için karaya çıkarak, kolları üzerinde yürüdükleri de görülmüştür. Ancak nemli vücutları ile karada fazla kalamazlar ve kısa sürede suya geri dönerler. Bu yüzden ahtapotun dokunaçları mucizevi organlardır. En ilginç yanları ise, kollardan herhangi biri koptuğu zaman yerine başka bir tanesinin çıkıp, tekrar uzayabilmesidir.

Ahtapot bacağı özellikleri; Yiyecekleri ayırt etmeye yarayan tat alma organları ile donatılmış. Bu sebeple ahtapotlar tadı dokunarak alır ve dokunma duyuları bu derece hassastır. Gerektiğinde kasılarak bir dirsek eklemi haline gelebildikleri gibi, kimi zaman katlanarak da ahtapotun kılık değiştirmesine neden olur. Ayrıca deniz yüzeyinde yuvarlanan bir Hindistan cevizi gibi şekline de benzeyebilir. Ahtapotlar zaman zaman kendi kollarını dahi bile yiyebilirler. Çünkü eskiden buna stresin sebep olduğu kanısına varılmıştır. Fakat bu oluşuma dayalı ahtapotun sinir sistemine saldıran bir virüs olduğu düşünülüyor. Diğer deniz ürünlerinden farklı olarak ahtapotun B12 vitamini ile pek çok hastalığa da iyi geldiği tıp kitaplarına geçmiştir. Özellikle insan vücudunun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve direncini yükseltir. Balık ve ahtapot tüketen insanların mide, kolon, prostat, pankreas ve akciğer kanserine yakalanma riskleri oldukça düşük olduğu belirtilmiştir. Aynı zamanda balıklardan farklı olarak ahtapot, bronşların temizlenmesinde de çok etkili bir besin kaynağıdır. Bu sebeple astım hastalığının tedavisinde çok iyi sonuçlar verdiğini kanıtlamıştır. Bununla birlikte belirli bir yaştan sonra küçülen beyin hücreleri dahil olmak üzere bütün hücreleri beslediği için Alzheimer'a da iyi geldiği bilinmektedir. 

]]>
Ahtapot Nasıl Pişirilir https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-nasil-pisirilir.html Wed, 28 Nov 2018 20:01:59 +0000 Ahtapot nasıl pişirilir Ahtapot genel olarak mezesi bilinen bir deniz ürünü olsa da ana yemek olarakta tüketilebilir. Ayıklanması ve pişirilmesi oldukça aşamalı olduğu için meşakatli bir yiyecektir. Lezzeti ve görseli ile deniz Ahtapot nasıl pişirilir Ahtapot genel olarak mezesi bilinen bir deniz ürünü olsa da ana yemek olarakta tüketilebilir. Ayıklanması ve pişirilmesi oldukça aşamalı olduğu için meşakatli bir yiyecektir. Lezzeti ve görseli ile deniz ürünleri arasında baş tacı sayılabilecek bir üründür. 

Ahtapot pişirmenin incelikleri:

Ahtapotu balıkçınızdan hazır temizlenmiş olarak ya da dondurulmuş bir ürün olarak alabilirsiniz. Balıkçınızdan alırken baş kısmında bulunan iç organlarını ve mürekkep kesesini temizletebilirsiniz. Bu kısım özellikle mürekkep kesesinden ötürü çok dikkatli temizlenmelidir. Ahtapotun bacak kısımları bol su ile birbirine sürtülerek temizlenir. Gövdenin etrafında bulunan dişler etrafı bıçak ile kesilerek çıkartılabilir. Ahtapotun bacakları arasına bıçak yardımı ile kesikler atılırve böylelikle sinirlerin rahat kalması sağlanarak pişirme işlemi sırasında etin pişmesini kolaylaştıracaktır. 

Ahtapotun yumuşak olması için iki yöntem önemlidir:
 • Ahtapotun tahta tokmak ile dövülerek eti yumuşatılabilir.
 • Ahtapot alındıktan sonra bir kaç gün derin dondurucuda bekletilebilir.
Yukardaki işlemlerin biri ya da ikisi birden uygulanırsa pişirdiğiniz ahtapot yumuşak olur ve sizi pişirdiğiniz bu deniz mahsülünün lastik gibi olması riskinden kurtarır. Bütün bu işlemlerden sonra ahtapotu sirkeli suda haşlıyoruz. Sirkenin etkisi ile vantuzlar ayıklanmak istenir ise kolaylıkla ayıklanabilir duruma gelecektir. Eğer ahtapotu vantuzları ile yiyecekseniz basit güzeldir mottosu ile sadece yağ, pul biber ve kekik ile tatlandırarak ızgara yapabilirsiniz. Piştikten sonra tuzunu ekleyebilirsiniz. Burada ki önemli konu ahtapotu ızgara üstünde ne kadar çok tutarsanız o kadar çok sertleşmesine neden olursunuz. Vantuzları haşlama sonrasında sirkeli suyun da etkisi ile kolaylıkla bacaklardan ayrılabilir böylece vantuzları ayrılmıs bacakları söğüş olarak iyi kalite bir zeytinyağı ve limon karışımı ile soslayarak servis edebilirsiniz. Vantuzları ayırdıktan sonra sakın atmayın onunla da kavurma yapabilirsiniz. Bunun için zeytinyağında sotelediğiniz sarımsak üzerine doğranmış domates ekleyin ve kaynamaya başlayınca tuzunu, biberini, pul biberini atarak vantuzları ekleyin ve sıcak olarak servis edin. 

Afiyet olsun.
]]>
Ahtapot Meze https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-meze.html Thu, 29 Nov 2018 04:46:11 +0000 Ahtapot meze; ahtapot kafadan bacaklı olan kabuksuz bir deniz canlısıdır. Kayaların üzerinde kolları sayesinde sürünerek ve suyu hunisinden püskürterek hareket eden bir deniz canlısıdır. Ahtapotların küçük türleri yarıklar Ahtapot meze; ahtapot kafadan bacaklı olan kabuksuz bir deniz canlısıdır. Kayaların üzerinde kolları sayesinde sürünerek ve suyu hunisinden püskürterek hareket eden bir deniz canlısıdır. Ahtapotların küçük türleri yarıklar ve kayalıklar arsında gizlenerek avlanır. Büyük deniz canlılarından ve insanlardan saklanarak yaşamlarına devam eder. Özellikle deniz ürünlerine düşkünlüğü olanlar tarafından sık bir şekilde tüketilen ahtapot canlısı deniz ürünlerinin en sık kullanılanlarının arasında yer alır. Ülkemizde o kadar yaygın bir tüketim alanı olmasa da bir çok dünya ülkesinde çok fazla kullanılan ve tüketilen yapıya sahiptir. Ahtapot canlısı özellikle farklı lezzetler denemek isteyenlerin ve damak tadı arayanların yediği bir deniz canlısıdır. Ayrıca bu deniz canlısının mezesinin dışında da bir çok yapılan yemek çeşidi vardır. 

Ahtapot mezesinin malzemeleri;
 • Bir adet ahtapot,
 • Bir veya iki diş sarımsak,
 • Bir tutam maydanoz,
 • Haşlama için su,
 • Bir fincan zeytin yağ,
 • Limon suyu,
 • Tuz, 
 • Karabiber,
 • İki adet sarımsak,
Ahtapot mezesinin hazırlanışı;

Öncelikle ahtapot dondurulmuş veya balık pazarı dediğimiz deniz ürünleri satılan yerlerden temin edilir. Genellikle bu tür durumlardan hangisinde alırsanız alın temizlenerek elinize ulaştığı için temizleme olayı yoktur. Derin bir tencere içerisine sarımsaklar maydanoz ve ahtapot yeterli miktar su ile beraber ocak üzerine normal ateşte haşlanması için bırakılır. Kaynama işlemi ile beraber ahtapot iyice yumuşayana kadar haşlanmaya devam edilir. Daha sonra haşlanan ahtapot sudan çıkartılarak biraz soğumasının ardından küçük küçük doğranarak salata kasesinin içerisine yerleştirilir. Daha sonra ahtapot mezesinin sosu için gereken malzemeler hazırlanarak doğranmış ahtapot parçaları üzerine ilave edilerek iyice karıştırılır. Ahtapot mezesinin servisi için ayrıca isteğe bağlı olarak üzerine ince kıyılmış soğan yanına çeri domates ve maydanoz yaprakları ilave edilebilir. Ayrıca yine isteğe balı olarak üzerine şarap da ilave edilebilir. 

Afiyet olsun. 
]]>
Ahtapot https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot.html Fri, 30 Nov 2018 03:33:32 +0000 Ahtapot, (octopus) ahpapotgiller (octopodidae) familyasındandır. Bu canlılar kafadan bacaklı grubundan olup vücutlarında dokunaçları bulunan yumuşakçalardandır. Denizlerde yaşayan bu canlının 50 ye yakın çeşidi bulunur. Ayrıc Ahtapot, (octopus) ahpapotgiller (octopodidae) familyasındandır. Bu canlılar kafadan bacaklı grubundan olup vücutlarında dokunaçları bulunan yumuşakçalardandır. Denizlerde yaşayan bu canlının 50 ye yakın çeşidi bulunur. Ayrıca bütün denizlerde yaşayabilirler.  

Ahtapot özellikleri

Denizlerde bulunan en esnek canlılardan biridir. Esneklikleri o kadar iyidir ki 2-2,5 cm ebatında delikten bile geçebilirler. Vücut uzunlukları 2-3 santimetre de olurken bazı cinsleri 10 metre olabilmektedir. Komplex bir beyin yapısına sahip olan tek canlıdır. Gelişmiş gözleri bulunmaktadır. Ayrıca gelişmiş bir beyinleri vardır. Üst deri iç organlarını korumaktadır. Ahtapotlarda iki böbrek, karaciğer, iki solungaç, gonadlar ve kalp bu kısımda yer almaktadır. Kalpleri 3 kısımdan oluşur. Özellikle en önemli olan savunma mekanizması diye adlandırılan mürekkep kesesi bu kısımda yer alır. Yuvarlak ve kısa yapıda vücutları vardır. Ahtapotların gövdelerinde iskelet ve kılçık olmadığı için ufak ebatlara gelerek büzülebilirler. Baş kısmından yan taraflara doğru sekiz adet kolları bulunur. Kolların uzunlukları aynıdır ve kolların çıkış bölümünde kısa bir zar ile bağlıdırlar. Uzunlukların %70-75 ini kollar oluşturmaktadır. Kollarının alt bölümlerinde sırayla dizili olarak vantuz isminde yuvarlak kısımlar vardır. Bu yuvarlaklar ahtapotun yapışmasına yaramaktadır. Bir çok ahtapotta ventalinde vantuzlar çift sıralıdır. Eledone cinsi olan ahtapotların kollarında tek sıra vantuz vardır. Ahtapotun ventral kolları lateral kollara oranla daha kısadır. Sinir yapılarının bir çoğu kollarındadır. Bu sebepten dolayı şekilleri algılayamazlar. Kesinlikle tam bir şekil bilmemektedirler. Ancak tatlarını iyi bilirler ve dokunma duyuları oldukça hassastır. Erkekler ve dişilerde kol uzunlukları değişmektedir. Dişilerde kollar kalın ve kısadır. Erkeklerde ise kollar uzun ve ince olur.  Solunumu manto boşluklarında yer alan solungaçlar ile yapmaktadır. Yarıklarda ve kayalıkların arasında gizlenerek yaşarlar. Ilık suları tercih etseler de bütün denizde de  görülebilmektedir. Ayrıca derinlikleri fazla olan yerleri tercih ederler. 

Ahtapot hareket kabiliyeti ve avlanmaları

Ahtapot kayalıkların üzerinde kolları sayesinde sürtünmeleri ile hareket kabiliyeti sağlamaktadır. Ayrıca kafa yapısı huniye benzemektedir. Bu sayede kafasının alt tarafındaki düzenekten hızlı bir şekilde su çekip boşaltmaktadır. Boşaltmada püskürerek olmasından dolayı rahatlıkla hareket etmektedir. Bazen bu püskürtmeyi kendilerini tehlikede hissettiklerinde korunmak içinde kullanabilirler.  Çoğunlukla bu püskürtmeden dolayı mürekkep balığı ile karıştırılmaktadır. Salgılamış oldukları mürekkebin suyu bulandırarak düşmanlarından hızlıca kaçabilirler. Ahtapotlar ürkek ve çekingen canlılardandır. Genellikle kayalıklarda saklanırlar. Yalnızca avlanması gerektiği zaman cesaretli olmaktadır. Avlanma esnasında kollarının yardımı ile avlarını kolayca vantuzlarına yapıştırıp kaçmalarına engel olurlar. Çeşitli canlıları içeren komplex beslenme düzenleri vardır. Ahtapotlar yengeç, istiridye, bivalvler, küçük balıklar, ıstakoz ve midye gibi canlıları yemeyi çok severler.  Avlanma sırasında çevik bir şekilde avlarının üzerine atlarlar. Kabuklu canlılardan yakaladıkları zaman kabuklarını kırmak için kollarıyla baskı uygular. Bu sayede kabuğu kırdığı gibi çift yapılı olan çeneleri ve dişli dillerini kullanarak avını parçalar. Özellikle ahtapot av esnasında yengeç karapasları ve bivalv kabuklarının deliğini açar. Bu deliğe avının vücuduna paralsing venom ( avının hareketini kesen bir zehir çeşidi) enjekte eder. Bu şekilde saldırgan yengeçleri ve bivalvleri etkisiz hale getirerek yemektedir. Deniz canlılarıyla güreşebilirler. Kendi ortamlarında köpek balıklarına bile kafa tutabilirler.

Ahtapot ilginç özellikleri

Ortama göre renk değiştirebilirler. Genellikle bir tehlike yakınlaştığında bulundukları kayanın rengini alarak dikkat çekmezler]]> Ahtapot Pişirme https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-pisirme.html Tue, 24 Mar 2020 10:58:58 +0000 Ahtapot pişirme; Ahtapot piştikten sonra farklı biçimlerde servis edilebilecek bir deniz ürünüdür. Pişirecek ahtapot daha önce temizlenmiş ve sonra taze olarak dondurulmuş ise direkt haşlanır.  Ahtapot pişirme; Ahtapot piştikten sonra farklı biçimlerde servis edilebilecek bir deniz ürünüdür. 

 • Pişirecek ahtapot daha önce temizlenmiş ve sonra taze olarak dondurulmuş ise direkt haşlanır. 
 • Ahtapotun etinin sert olmaması için genelde döverek yumuşatıldığı sanılır ama dondurma işlemi yumuşaklık için gerek olan şarttır. 
 • Ahtapot pişirmede bir diğer husus ise pişirme süresidir. 
 • Pişirilen etler genelde piştikçe yumuşamasına rağmen, ahtapot uzun süre pişirildiği zaman ise sertleşir. 1 kg ağırlığındaki ahtapotun pişirme süresi ortalama 30 dk. iken, 300-400 gr ağırlığındaki daha küçük ahtapotlar ise 15-20 dakika da pişer. 
 • Ahtapotla yapılabilecek yemek türleri fazladır ama ilk olarak ahtapot haşlanmış olmalıdır. Haşlanmış olan ahtapot sadece üzerine zeytinyağı ve limon gezdirerek meze olarak yenilebileceği gibi farklı malzemeler eklenerek salata, güveç, sote gibi yada kavurma olarak da yapılabilir. 

Ahtapotun haşlanması için ise;

 • 1 tane orta boydaki ahtapotu haşlayabilmek için 2 yemek kaşığı üzüm sirkesi, 2 çorba kaşığı kadar kimyon ve 3 tane defne yaprağı ile beraber haşlanır.
 • Sirke ve defne yaprağı ahtapot haşlanırken çıkabilecek olan kötü kokuyu engelleyeceğinden orta boy bir haşlama tenceresi içindeki suya ilk olarak bunlar eklenir. 
 • Sirke ve defne yaprağının yerine isteğe bağlı olarak  kimyon da kullanılabilir. 
 • Sonradan temizlenen ahtapotu bir daha sudan geçirip, kaynayan suyun içine konulur. Ahtapotun üstündeki sümüksü  sıvı  ve bu olan sıvı haşlandıktan  sonra gider. 

Ahtapot pişirme süresi önemlidir. Ahtapotu kaynayan suyun içine koyduktan 15 dakika sonra bir çatal yardımı ile batırılarak yumuşaklığını kontrol edilir. Ortalama 20 dakika orta ateşte pişirilir. İstenilen yumuşak sağlandıktan sonra ahtapotu tencereden alıp yapılması planlanan yemeğe göre doğramaya başlanabilir. 

Ahtapotlu makarna pişirilmesi için malzemeler:

 • 1/2 paket spaghetti
 • 1 orta boy ahtapot
 • 6-7 diş sarımsak
 • 1  adet büyük boy domates
 • 3-4 kaşık zeytinyağ
 • 2-3 tane defne yaprağı
 • 2 yemek kaşığı sirke, bir fiskede deniz tuzu

Ahtapotlu makarna pişirilmesi

Tencere içerisinde 8-10 dakika makarna haşlanır. Orta boy bir tencere içerisine su, sirke ve defne yaprağı konur. Ahtapot temizlenmiş ise sudan geçirerek kaynamış olan suyun içine konur. Ahtapotu suyun içine koyduktan sonra 15 dakika sonra çatal yardımı ile batırılarak yumuşaklığı kontrol edilir. Çok fazla pişirilmez. Bir tava üzerine biraz zeytin yağını ve yuvarlak olarak dilimlenmiş olan sarımsakları tavaya koyarak sotelenir. Sudan çıkarılan ahtapot kesme tahtasına konularak 2-3 cm.lik kalınlıkta doğranır. Sarımsakların olduğu tavaya eklenir. 2-3 dakika yüksek ısıdaki ateş ile sotelenir. Üzerine ufak ufak doğranmış domatesler koyup 4-5 dakika pişir ve biraz deniz tuzu eklenir. Makarna tavaya eklenerek karıştırılır ve servis tabağına alınır. İsteğe göre karabiber eklenerek servis edilir. 

]]>
Ahtapot Sosu https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-sosu.html Sat, 01 Dec 2018 01:49:24 +0000 Ahtapot Sosu, ağızda farklı tat bırakan aroma ile soslama yapılan deniz ürünüdür. Çoğu ülkede zevkle yenilen bir deniz ürünü olmakla birlikte her türlü şekilde pişirilerek yenilmektedir. Diğer kesimlerde fazla yaygın olmam Ahtapot Sosu, ağızda farklı tat bırakan aroma ile soslama yapılan deniz ürünüdür. Çoğu ülkede zevkle yenilen bir deniz ürünü olmakla birlikte her türlü şekilde pişirilerek yenilmektedir. Diğer kesimlerde fazla yaygın olmamakla birlikte hep paha yönünden hem ilgi çekmeyen bir besin maddesi olduğu için tüketimi düşük seviyededir.

Ahtapot sosu için gerekli malzemeler
 • 1 adet ahtapot
 • 1 su bardağı soya sosu
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 diş sarımsak
Hazırlanışı: Derin bir kap içerisinde soya sosu, zeytinyağı, tuz, karabiber, kırmızı toz biber, domates salçası ve ezilmiş sarımsak karıştırılır. İçerisine birkaç damla su eklenerek kıvamı inceltilir. Hazırlamış olduğunuz bu sosu haşlanmış olan ahtapotun üzerine yayarak bir gece bekletiniz. Ertesi gün ahtapotu fırına verdiğinizde son derece lezzetli bir ahtapot sosu elde ettiğinizin farkına varacaksınız.
]]>
Ahtapot Sosis https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-sosis.html Sun, 02 Dec 2018 00:54:37 +0000 Ahtapot Sosis, çocuklar için görsellik açısından onların severek yiyeceği ahtapot şeklindeki faklı bir lezzettir. Bazen çocuklar veya yetişkinler sevmedikleri besin maddeleri çeşitli şekillerle süslenerek albenisi yüksek hale Ahtapot Sosis, çocuklar için görsellik açısından onların severek yiyeceği ahtapot şeklindeki faklı bir lezzettir. Bazen çocuklar veya yetişkinler sevmedikleri besin maddeleri çeşitli şekillerle süslenerek albenisi yüksek hale getirilebilir. Önemli olan sağlıklı bir şekilde organik olarak gerekli besinlerle işlem yapılmasıdır. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz ahtapot sosislerin hazırlanışı da bir o kadar keyiflidir. Bunun için derin düşünmeye işin uzmanı olmaya gerek yok. İhtiyacınız olan sadece sosise adeta bir heykeltıraş yaklaşımıyla yön vermektir. Ufak tefek gıda ürünleriyle süsleme de yapılırsa tadına doyum olmayacaktır.

Ahtapot sosis için gerekli malzemeler
 • 7 adet sosis
 • 2 yemek kaşığı acısız ketçap
 • 2 yemek kaşığı mayonez
 • 1 tatlı kaşığı ezme zeytin
 • 2 tel dereotu
 • yarım çay bardağı zeytinyağı
Yapılışı: Sosisleri ortadan ikiye kesin.Toplamda 14 adet sosis elde etmiş olacaksınız. Bunların kesilen noktasından 6 aynı ebatta parçaya kesin. Kesilen yer kopmaması için tam dipten kesilmeyecek son noktaya yaklaşınca bir miktar yer bırakılacak. Ardından zeytinyağı içerisinde tavada kızartma işlemi yapılır. Sonrasında sosisler kesilen noktalarından ahtapot şekli ile servis tabağına dizilir. Sonrasında süsleme aşamasına geçilir. Dereotu ince kıyılır bir kenarda bekletilir. Sosislerin kesilmeyen baş kısımlarına bir miktar mayonez sürülür üzerine dereotu dökülerek ahtapotun baş kısmı elde edilir. Zeytin ezmesinden ise ahtapotun gözleri yapılır.bunu bir kürdan yardımıyla yapabilirsiniz. Ketçap ile ağız kısmı kürdan yardımıyla çizilir. Bu işlem bütün sosisler üzerine yapılarak ahtapot sosis meydana gelmiş olur. Böylece bu ilginç sunum ile farklı görünümlü lezzet elde etmiş olursunuz.
]]>
Ahtapot Özellikleri https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-ozellikleri.html Sun, 02 Dec 2018 09:52:30 +0000 Ahtapot Özellikleri: Ülkemiz denizlerinde de çok görülen bir hayvan olan ahtapot kafadan bacaklı sınıfında, aynı zamanda kabuğu olmayan bir deniz canlısıdır. Vücudunun hiçbir yerinde kabuk bulunm Ahtapot Özellikleri: Ülkemiz denizlerinde de çok görülen bir hayvan olan ahtapot kafadan bacaklı sınıfında, aynı zamanda kabuğu olmayan bir deniz canlısıdır. Vücudunun hiçbir yerinde kabuk bulunmaz. Ayrıca vücutlarında herhangi bir kemikte bulunmamaktadır. Bundan dolayı oldukça yumuşak dokusu bir canlıdır. Vücudunda kemik olmaması nedeniyle çok küçük deliklerden bile geçer ve çok dar olan kaya diplerine saklanabilirler. Geniş delikli bir ağla bu hayvanı yakalasanız bile, bu özelliğinden dolayı burada tutamazsınız.

Ahtapot adı eski Yunanca bir isim olup, Türkçedeki karşılığı Sekiz Ayak manasına geliyor.

Ahtapot, vücudunun çevresinde bulunan ayakları ya da kolları yardımıyla hareket etmektedir. Bundan ayrı huni ismi verilen bölgesinden su püskürtür. Bu su püskürtme yardımıyla da hareket sağlayabilir.

Ahtapot özellikleri arasında en şaşırtıcı olanlardan bir tanesi, bu canlıda üç adet kalbin olmasıdır.

Yine birçok canlıda olduğu üzere ahtapotlarda da göz sayısı 2 tanedir.

Ahtapotun Diğer Hayvanlara Benzer Bazı Özellikleri: Ahtapotların bir diğer önemli özelliği de mürekkep balıklarında olduğu gibi herhangi bir tehlike anında vücudundan mürekkep fışkırtabilmesidir. Bu mürekkebi yardımıyla çoğu zaman av olmaktan kurtulmaktadır. (Ahtapotların bütün türlerinde mürekkep fışkırtma özelliği yoktur, bu özellik sadece bazı türlerinde vardır)

Ahtapotlar rengini değiştirme özelliği de olan canlılardandır. Bilindiği gibi Bukalemunlar da renk değiştirme özellikleri ile hem avlanmak hem de av olmamak için büyük bir avantaj  kazanır. Aynı özelliğe sahip, ahtapotlar da bu özellikleri nedeniyle mükemmel bir kamuflaj özelliği kazanıp, bu özelliğini hem kendisini avlayabilen hayvanlardan korunmak hem de besin bulabilmek için avlanma da kullanır. Ahtapotların kimi cinsleri çok kısa sürede birçok renge dönüşebilir.

Ahtapotların Yunanca isminde olduğu gibi 8 Ayağı olan bir canlıdır. Ancak bu deniz canlısının ayaklarından bir tanesi değişikliğe uğrayarak cinsel organ görevi üstlendiği söylenir.

Organın Kendini Tamamlaması: Ahtapotların özelliğinden beklide en büyüğü kollarından bir tanesi koptuğu ya da koparıldığı vakit bu kolun tekrar kendini tamamlamasıdır.

Solunum biçimi solungaçları yardımı ile olmaktadır. Bu solungaçları ahtapotun vücudunda yer alan ve “Manto” adı verilen boşlukta bulunur.

]]>
Ahtapot Nasıl Yakalanır https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-nasil-yakalanir.html Mon, 03 Dec 2018 04:50:48 +0000 Ahtapot nasıl yakalanır, Akdeniz ve Ege bölgelerinde en basit şnorkelle bile daldığınızda kolaylıkla ahtapot görebilmeniz ve hatta yakalaya bilmeniz için bazı taktikleri size anlatacağımAhtapotlar harika bir zekâya Ahtapot nasıl yakalanır, Akdeniz ve Ege bölgelerinde en basit şnorkelle bile daldığınızda kolaylıkla ahtapot görebilmeniz ve hatta yakalaya bilmeniz için bazı taktikleri size anlatacağım

Ahtapotlar harika bir zekâya sahip canlılardır bunu çoğumuz biliyoruz. Fakat ahtapotun avcısı insana karşı bir savunma sanatı ya da saklanma becerisi yoktur. Elbette müthiş hızlı, zeki ve kendini savunmada çok başarılı ama bugün vereceğim teknik ile kolayca ahtapot bulabilir ve yakalaya bilirsiniz.

En başta bilmeniz gereken ilk şey ahtapotlar da biz insanlar gibi ev dekorasyonuna önem veren deniz canlılarıdır. Bu bilgiyi öğrendiğiniz an bu bilinçle etrafınıza baktığınızda rahatlıkla ahtapot bulabileceksiniz. Ahtapotlar beyaz renk meraklısıdır, denizde beyaz renkli taşlar ya da midye kabukları görürseniz gördüğünüz noktayı daha dikkatli inceleyiniz o bölgede ahtapot görme olasılığınız bir hayli yüksek. Bir ahtapot av saatleri dışında saklanmak ve dinlenmek için bir oyuğun içine gizlenir. Kayalık alanlarda, taşlık bölgelerde doğal oyuklara yerleşir. Derinlik ne kadar artarsa, oyuk ne kadar büyükse onun kapısında o kadar büyüklükte bir ahtapot sizi bekliyor demektir. Konumuzu biraz toplamak gerekirse ilk önce taşlık ya da kayalık alanlarda daha dikkatli olmanızı öneririm. Özellikle bu kayalık alanların içinde küçük bir kum alan varsa ve bu kumun üzerinde beyaz taş, midye kabuğu gibi şeyler yan yana duruyorsa orada mutlaka bir ahtapot gizlenmektedir. Çünkü ahtapotlar da insanlar gibi dekorasyona meraklıdır. Beyaz taş veya midye kabukları rastgele orada değillerdir. Ahtapot yuvası için bu eşyaları toplar ve saklandığı yerin hemen yanına yerleştirip yuvasını şekillendirir. Ahtapotları nasıl bulacağımızı az çok anlatmaya çalıştık şimdi asıl sorumuza geçelim ahtapot nasıl yakalanır.

İlk tekniğimiz en ilkeli yani elle tutmak. Tabi ki ahtapotun kollarında görülen vantuzların derinize yapışması ve bu vakumun derinizi morartabileceği gerçeğini de aklınızdan çıkarmamanız lazım. Zehirli bir türe rast gelmemiş olasılığını varsayarak derinize yapışan vantuzlardan başka size verebileceği bir zarar yok. Profesyoneller direkt kafasından tutup yakalarlar. Bir tecrübeniz yoksa herhangi bir müdahalede bulunmamanızı tavsiye ederim.

Ahtapotlar saklandığı yerde insan gördüklerinde kaçmazlar bu nedenle ucu sivri bir tahta veya demir parçasıyla direkt kafasına vurup yakalayabilirsiniz. Ama en iyi ve temiz çözüm ise zıpkın ile yakalamaktır. Zıpkınınız varsa direkt kafasına, gözlerinin tam ortasına hedef almaya çalışın, kollarına hedef almanız hiçbir fayda sağlamaz, ahtapotların kolları kopsa da yaşamaya devam ederler ve saklandığı yerden çıkartmanız, diğer kolları ile bulunduğu yere iyice tutunacağı için bir hayli zordur. Ahtapot nasıl yakalanır sorusunun cevabını vermeye çalıştık umarız faydalı olmuştur. 

]]>
Ahtapot Izgara https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-izgara.html Tue, 04 Dec 2018 01:32:58 +0000 Ahtapot Izgara, İnsanların yalnızca sekiz kola sahip bir deniz canlısı olarak bildikleri ahtapotların aslında birçok özellikleri vardır. Bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmalara göre dünya üstünde en zeki olan yarat Ahtapot Izgara, İnsanların yalnızca sekiz kola sahip bir deniz canlısı olarak bildikleri ahtapotların aslında birçok özellikleri vardır. Bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmalara göre dünya üstünde en zeki olan yaratıklar olarak yunuslar, maymunlar, atlar, köpekler, kuzgunlar, domuzlar, kargalar ve şeklinde yer almaktadır. Bu canlı türlerinin ardından bilim insanları diğer hiçbir gruba dahil olamayan bu canlı türünün oldukça zeki yaratıklar oldukları kanısındadırlar. Yapılan birçok testte labirentte yollarını buldukları ve hafızalarına kaydettikleri görülmüştür. Evet ahtapotlar sekiz kola sahip olan canlı türleridir. Düşmanlarından uzaklaşmalarına ve savaşmalarına kolları yardımcı olur. Ahtapotların en ilginç olan taraflarından biriside bu kollardan herhangi birinin kopmuş olduğunda yerine başka bir tanesinin çıkarak yeniden uzamasıdır. Bunun bir benzerini gerçekleştirebilen bir diğer canlı ise kertenkeledir. Zira oda yine aynı şekilde düşmanlarından kurtulabilmek için bırakmış olduğu kuyruğunun yerine yenisi gelir. 

Ahtapot Izgara İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • İki su bardağı beyaz şarap
 • Bir kilo ahtapot
 • Bir baş sarımsak
 • Dört su bardağı su
 • Bir tane soğan
Üzeri İçin
 • Bir çay kaşığı kekik
 • Üç diş ince, ince kıyılan sarımsak
 • Bir tane limon suyu
 • Bir çay kaşığı zeytinyağı
Ahtapot Izgara Yapılışı

Dövülmüş olarak satın almış olduğunuz ahtapotu derin dondurucu içinde iki yada üç gün kadar bekletin. Daha sonra iyice yıkadıktan sonra düdüklü tencere içine alın beyaz şarabı, suyu, soğanı ve sarımsağı da ilave ederek yarım saat kadar yumuşayıncaya kadar haşlayın. Ahtapotu düdüklü içinden alın ve suyunu süzün ve ızgaraya alın güzelce ızgarada pişirin daha sonra ayrı bir kap içinde limon suyunu, ince, ince kıymış olduğunuz sarımsağı ve zeytin yağını iyice çırpın. Ahtapotun üstüne gezdirin olmazsa olmazı kekiği de serptikten sonra sıcak, sıcak servis yapın. Afiyet Olsun
]]>
Ahtapotların Kaç Kalbi Var https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapotlarin-kac-kalbi-var.html Tue, 04 Dec 2018 11:29:10 +0000 Ahtapotların Kaç Kalbi Var, ahtapotlarda 3 adet kalp bulunmakta olup  çok zeki ve hareketli canlılardır. 8 kolu vardır ve  bu kolları güçlüdür. Avına kolayca sarılıp avlanmasını sağlar. 8 tane kola tek kalp mantık olarak y Ahtapotların Kaç Kalbi Var, ahtapotlarda 3 adet kalp bulunmakta olup  çok zeki ve hareketli canlılardır. 8 kolu vardır ve  bu kolları güçlüdür. Avına kolayca sarılıp avlanmasını sağlar. 8 tane kola tek kalp mantık olarak yetmeyeceğinden ahtapotun 3 kalbi olması normaldir. Bu 8 koluyla yaptığı avlanmada vücut potansiyelini sonuna kadar kullanabilir. Eğer ki bir kolunun kopması durumunda yerine başkası çıkarak uzayabilir. Vücuduna ait olan bu gücü sonuna kadar kullanabilmesi için kalp sayısı 3 tanedir. Ahtapotların esnek yapısı sayesinde dar yerlerden rahatlıkla geçebilirler. Ahtapotların en çarpıcı özelliklerinden biri olan renk ve derilerini değiştirebilme yetenekleri vardır. Bu özelliği sayesinde avcılardan kurtulmak için iyi bir kamuflaj işlevi görür.

Eğer ki ahtapotun kalbi 3 tane olmasaydı ne olurdu Güçlü olmayan kollara sahip olacaktı ve bunun sonucunda avlanmayı gerçekleştiremezdi. Ahtapotun 3 kalpli olması onun yaşaması için gerekli olan bir özelliktir. Ahtapotun 8 kola genel olarak ise 10 kola sahip olan türleri de mevcuttur. Ahtapotun bir çift gözü vardır.


]]>
Ahtapot Turşusu https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-tursusu.html Tue, 04 Dec 2018 12:34:29 +0000 Ahtapot Turşusu, Kıbrıs bir ada, kıyıları da kayalık olduğu için ahtapot her zaman bulunabilen bir deniz hayvanıdır. Üstelik çok iri ve yetişkin olmasına gerek yoktur. Bir okka ( bir kilodan ağır) civarındaki bir ahtapo Ahtapot Turşusu, Kıbrıs bir ada, kıyıları da kayalık olduğu için ahtapot her zaman bulunabilen bir deniz hayvanıdır. Üstelik çok iri ve yetişkin olmasına gerek yoktur. Bir okka ( bir kilodan ağır) civarındaki bir ahtapot turşu yapmak için uygun olmaktadır.

Ahtapot Turşusu Malzemeleri

 • 3 Adet Orta Boy Soğan 
 • 3 Diş Sarımsak
 • Maraha (rezgane)
 • 5-6 Tane dövülmemiş karabiber
 • Kavanoz
 • Sirke
 •  Tuz
 • Zeytinyağı
 • Ahtapot

Ahtapot Turşusu Yapılışı

Yakalanan ahtapotun mürekkep kesesi çıkarılmalıdır. Ağız kısmı olan gagası ve çevresi kesilerek atılmalıdır. İnce olan ayak uçları da kesilip atılmalıdır. Sonra güzelce dövülüp salyası akıtılmalıdır. Makul büyüklükte parçalara ayrılıp ocakta kaynatılır. Tam pişmeden ocaktan indirilip suyu süzülmelidir. Öte yandan üç baş orta boy soğan alınıp soyulur ve halkalar halinde kesilmelidir. Üç diş de sarımsak soyulmalıdır. Mevsimine göre ya maraha (rezgane) ya da aynı bitkinin tohumları alınmalıdır. Beş- altı tane de dövülmemiş karabiber yuvarlığı alınmalıdır. Artık malzemeleri hazırdır.

Bir kavanoz alınır. En alta az sirke dökülmeli ve tuz eklenmelidir. Be altı parça da ahtapot konulur. Onların üstüne soğan halkalarından birkaç tane, maraha dalı veya Tohumu bir diş sarımsak ve bir de karabiber konur, işlem yeniden tekrarlanmalıdır. Kavanoz dolana kadar devam edilmelidir. Malzemeyi örtecek kadar sirke dökülür. En üste de yalıtkan görevi görsün diye kara yağ (zeytinyağı) dökülür. Kavanoz sıkıca kapatılmalıdır.  Üç hafta (21 gün) sonra turşu yenmeye hazır olur. Ateşte pişirilmiş olanından çok daha gevrek, nefis kokulu iştah açıcı bir mezeden oluşmaktadır.

Afiyet olsun.

]]>
Ahtapot Sote https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-sote.html Wed, 05 Dec 2018 05:35:30 +0000 Ahtapot Sote, ahtapot kafadan bacaklılardan dokunaçlı bir mürekkep balığı türüdür. Evde malzemeniz olduğu sürece ahtapot sote kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir yemek türüdür. Akşam yemeklerinde yiyebileceğiniz ve b Ahtapot Sote, ahtapot kafadan bacaklılardan dokunaçlı bir mürekkep balığı türüdür. Evde malzemeniz olduğu sürece ahtapot sote kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir yemek türüdür. Akşam yemeklerinde yiyebileceğiniz ve bir misafiriniz geldiği zaman kolay bir şekilde yapıp yedirebileceğiniz bir yemek türüdür. Kalori bakımından yüksektir ve lezzet bakımından da çok lezzetlidir. Gelelim ahtapot sote yapımına.

Ahtapot Sote Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 adet orta boy ahtapot
 • 6 adet yeşil biber
 • 5 adet domates
 • 5 diş sarımsak
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • Karabiber ve pul biber
 • Yarım çay bardağı sirke

Ahtapot Sote Yapılışı

Ahtapotu güzel bir şekilde yıkayınız. Daha sonra elinize bir düdüklü tencere alarak içerisine yıkadığınız ahtapotu ve sirkeyi koyarak ocağın üstüne düdüklü tencereyi yerleştiriniz. 40 dakika kadar pişmesi için bekleyiniz. Daha sonra yeşil biberleri güzel bir şekilde yıkayınız ve elinize bir tabak alarak yıkadığınız biberleri küp küp doğrayınız. Daha sonra domatesleri güzel bir şekilde yıkayınız ve elinize bir tabak alarak içerisine yıkadığınız domatesleri küp şeklinde doğrayınız. Daha sonra sarımsakları güzel bir şekilde temizleyiniz ve elinize küçük bir tabak alarak temizlediğiniz sarımsakları küçük küçük doğrayınız. Daha sonra pişmiş olan ahtapotu soğuk suyun altında güzel bir şekilde temizleyiniz. Elinize bir tabak alarak içerisine ahtapotu et sote büyüklüğünde doğrayınız. Daha sonra elinize bir tencere alarak içerisine zeytin yağını koyunuz ve ocağın üzerine yerleştiriniz. Zeytinyağı biraz kızınca tencerenin içerisine biberi ve sarımsağı ekleyerek biraz kavurunuz. Kavrulduktan sonra doğradığınız ahtapotları, domatesi ve tuzu ekleyiniz. Domates suyunu hafifçe çekene kadar pişiriniz. Piştikten sonra tencerenizi ocaktan indiriniz. Üzerine pul biberini ve karabiberi serpiniz. Ahtapotlu sote hazır hale gelmiştir. Dilediğiniz zaman yiyebilir ve servis edebilirsiniz. 

Afiyet Olsun.

]]>
Ahtapot Yumurtası https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-yumurtasi.html Thu, 06 Dec 2018 01:08:22 +0000 Ahtapotun yumurtası, her biri bir kapsülle muhafaza edilen her biri bir zeytin büyüklüğünde olan yumurtalardır. Yumurtalar salkım şeklinde bir küme meydana getirir. Her bir kapsülün bir ucu taşa veya başka bir zemine bağla Ahtapotun yumurtası, her biri bir kapsülle muhafaza edilen her biri bir zeytin büyüklüğünde olan yumurtalardır. Yumurtalar salkım şeklinde bir küme meydana getirir. Her bir kapsülün bir ucu taşa veya başka bir zemine bağlanır. Yumurtalar yarı saydamdır ve bakıldığında yavrular görülebilir. Anne ahtapot yaklaşık olarak 20.000-100.000 yumurta yapar. Döllenmeden birkaç ay sonra erkek ahtapot ölür. Dişi ahtapotlar yumurtlama evresinden sonra yumurtaların üzerine kuluçkaya yatar. Açlıktan ölme pahasına yumurtalarını terk etmeden kuluçka dönemini tamamlar. Hatta zorda kaldığında bacaklarından bir kaçını bile yiyebilir. Deniz suyunun soğuk olması nedeniyle ahtapotun metabolizması yavaşlar ve enerji ihtiyacını azaltarak, ahtapotun hayatta kalmasına olanak sağlar. Yumurtadan doğrudan yetişkin ahtapotlara benzer yavrular çıkar. Bu yavrular sinir sisteminin kontrolüyle kasılarak veya gevşeyerek seri bir şekilde renklerini değiştirir ve bulundukları ortama adapte olurlar.

Ahtapot Yumurtası nasıl oluşur

Erkek ahtapot 'hektokotil' olarak adlandırılan ve cinsel organ görevi gören bir kolunu dişinin kafasında bulunan boşluğuna sokarak spermlerini buraya boşaltır. Çiftleşme sonrası genellikle dişi, erkek ahtapotu yer. Spermler, dişinin içinde yumurtaları döllemeden birkaç hafta boyunca muhafaza edilebilir. Dişi uygun şartlar olduğunu düşündüğünde ise yumurtalıklarında döller ve ahtapot yumurtası oluşur.

Ahtapot yumurtası ne kadar sürede oluşur

Ahtapot yumurtası su yüzeyinden 1400 metre altında bir kayaya yapışmış vaziyette uzun süre canlı kalabilir. Anne ahtapot 53 ay boyunca yani yaklaşık 4.5 yıl boyunca kuluçka dönemini geçirir. Yavruların gerek duyduğu oksijeni, suyu hareket ettirerek elde etmeye çalışır. 4,5 yıl çok uzun bir süredir ve bu süre zarfında anne ahtapot avlanmaz ve kilo kaybeder. Bu nedenle de 53 ay sonunda ölür. Anne ahtapotun son dönemi üremedir.

Yumurtaların hepsinden yavru çıkar mı

Anne ahtapot bir kerede 20.000-100.000 yumurta yumurtlayabilir. Ancak bu yumurtalardan yalnızca 150-200 tanesi kuluçka dönemini tamamlayabilir ve sağlıklı birer yavru olmayı başarabilir.

]]>
Fil Kulaklı Ahtapot https://www.ahtapot.gen.tr/fil-kulakli-ahtapot.html Thu, 06 Dec 2018 19:23:48 +0000 Fil kulaklı ahtapot: Aslında sadece bir ahtapot, ancak kulakları aynen bir filinki gibi. Fil görünümündeki ahtapot okyanusta keşfedildi ve bili madamları ona Dumbo adını verdi. Bunun nedeni Disney çizgi filmlerindeki yüzen f Fil kulaklı ahtapot: Aslında sadece bir ahtapot, ancak kulakları aynen bir filinki gibi. Fil görünümündeki ahtapot okyanusta keşfedildi ve bili madamları ona Dumbo adını verdi. Bunun nedeni Disney çizgi filmlerindeki yüzen fillere benzetildiğinden dolayı ahtapota Atlantis kulaklı ahtapot: 'Dumbo' lakaplı olan bu ahtapotun sarkık kulakları, okyanus derinliklerinde yiyecek bulmasına imkan tanıyor. İlk  bulunduğunda yaklaşık olarak 1 metre 82 cm olduğu, tespit edilmiştir. Walt Disney'in fil kahramanı Dumbo'ya benzemesinden nedeniyle Dumbo ahtapotu adı verilen bu ahtapot türü okyanusların yaklaşık olarak 3000-4000 metre derinliklerinde yaşadıkları tespit edilmiştir. Başlarının iki tarafında yer alan gözlerinin hemen üstünde sevimli kepçe kulakları andıran yüzgeçleri tam manasıyla bir file benzemelerine sebep olmaktadır. Genelde nadir olarak görülen Grimpoteuthis türüne ait olan bu ahtapotlar, Opisthoteuthidae familyasında sınıflandırılmış bunlar pelajik şemsiye ahtapotlarındandır. Grimpoteuthis cinsinden toplam bilinen 13-14 tür ahtapot yaşamaktadır. Bazı çeşitleri kısa, bodur, sarı, denizanasına benzetilmektedir. Bazıları ise büyük, kahverengi, yürüyüş ayakkabısına benzedikleri tespit edilmiştir.

Yeni Zelanda, Avustralya, Monterey Bay, Filipinler, Papua Yeni Gine Oregon ve Azorlar civarında, okyanusun 3000-4000 metre kadar derinliklerinde yaşarlar. Bazı durumlarda 7000 metre derinliklere de indikleri görülmüştür. Genel olarak yaklaşık 20 cm boyutunda küçük canlılar olsa bile 1,8 metre uzunlukta ve 5,9 kığ, ağırlıkta çok büyük türlerine de rastlanmıştır. Okyanus Derinliklerinde yüksek basınçlara dayanacak şekilde yarı jelatinimsin ya da yumuşak bir yapıya sahip olan Dumbo fil kulaklı ahtapotlarının U veya V biçiminde kalkanları bulunabilir. Küçük boylarına nazaran 12 mm ye erişebilen iri gözleri ile de çok dikkat çekerler. Yüzdükleri zaman kolları vücudun altında bir şemsiye gibi açılır. Bu yüzden şemsiye ahtapotlar grubunda değerlendirilirler. Gözleri ve vücudunun alt kısmı arasında olan gaga benzeri bir oluşumu vardır ve bu gagayı avını yeme ve avını yakalamak için kullanır. Erkekleri dişilerinden desenleri sayesinde ayrılır. Ömürleri ortalama olarak 3-5 yıldır. İlk kez deniz bilimcileri tarafından Yeni Zelanda sularında 1999 yılında keşfedilmiştir. Bütün ahtapotlar kendi sifonları aracılığıyla jet tahrik motorları gibi  kollarının vuruşlarıyla suyu iterek yüzerler. Dumbo ahtapotların ise kulak benzeri yüzgeçleri sayesinde okyanusun diplerinde gezinmelerine destek olur. Solucan, Salyangoz, çift kabuklu yumuşakçalar, kabukluları avlamak için okyanus dibinden birkaç metre yukarıda gezinirler.]]>
Ahtapot Balığı https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-baligi.html Thu, 06 Dec 2018 19:43:59 +0000 Ahtapot balığı, kafadan bacaklılardan, dokunaçlı bir mürekkep balığı türüdür. Ahtapot balığı ülkemizin denizlerinde sık rastlanan bir deniz canlısıdır. Bir çok ülkede çeşitli yemekleri yapılarak tüketilmektedir Ahtapot balığı, kafadan bacaklılardan, dokunaçlı bir mürekkep balığı türüdür. Ahtapot balığı ülkemizin denizlerinde sık rastlanan bir deniz canlısıdır. Bir çok ülkede çeşitli yemekleri yapılarak tüketilmektedir. Derin denizlerde kayalıklar arasında bulunan yarıklarda gizlenerek yaşarlar. Ahtapot balığı bütün denizlerde bulunmakla beraber, ılık sularda daha çok bulunurlar. Ahtapotlar çekingen ve ürkek canlılardır.

Ahtapot balığı özellikleri

2-3 cm ile 10 m arasında değişik büyüklüktedir. Vücutları kısa ve yuvarlak yapıda olup, bir çift gelişmiş gözleri vardır. Başının çevresinde 8 tane kol bulunmaktadır. Bu kolların uzunlukları aynı olup, dipte kısa bir zarla birbirlerine bağlıdır. Her kolda iki sıra vantuz bulunmaktadır. Bunların yanında bu kollardan bir tanesi değişikliğe uğrayarak cinsel organ görevini üstlenmiştir. Ayrıca kollardan biri koptuğu zaman kollar kendini tamamlarlar. Zeminde emici kolları üzerinde sürünerek hareket ederler ya da emdiği suyu sifonundan basınçla püskürterek hızla geri giderler.  

Ahtapot balığı, kabuksuz ve omurgasız bir hayvandır. Vücudunda kemik bulunmadığı için çok küçük deliklerden bile geçebilirler. Ayrıca beyinleri çok gelişmiştir. Manto boşluklarında bulunan solungaçlarıyla solunum yapmaktadırlar. Düşmanlarını şaşırtmak için suya mürekkep fışkırtan türleri de bulunmaktadır. Mürekkebin salınmasıyla su bulanır ve hızlı bir şekilde oradan kaçar. Hareket halindeyken kollarını kürek şeklinde kullanarak hızını arttırır. Ahtapotların üstün özelliklerinden biri de renk değiştirmeleridir. Bu özelliğini kullanarak çevrede rahatça gizlenir. Bu canlıların en şaşırtıcı özelliklerinden biri de 3 kalbi olmasıdır.

Ahtapotlar, ıstakoz, yengeç, istiridye ve midye gibi canlılarla beslenirler. Ahtapotların tükürüğü zehirli olup, avlarını tükürük bezlerinin zehriyle felce uğrattıktan sonra yerler. Halsizlik ve uyuşuklukla başlayan zehirlenme, soluk alma güçlüğü ve ölümle sonuçlanabilmektedir.

Ahtapot balığı, yumurtlayarak üreyen bir deniz canlısıdır. Kuluçkaya dişi ahtapot yatar ve yumurtalardan yavrular çıkana kadar kesinlikle yumurtaları terk etmez. Dünya üzerinde 50'den fazla ahtapot çeşidi bulunmaktadır.
]]>
Ahtapot Salatası https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-salatasi.html Fri, 07 Dec 2018 14:19:37 +0000 Ahtapot Salatası, Türk mutfağından bir salatadır. Ahtapotu haşlayıp düğmelerini ayıklayıp genellikle tamamı soyulduktan sonra dilimleyip limon suyu ve zeytinyağı ile sunulmasıdır. Genellikle karabiber, zeytin, sarımsak, yeşil Ahtapot Salatası, Türk mutfağından bir salatadır. Ahtapotu haşlayıp düğmelerini ayıklayıp genellikle tamamı soyulduktan sonra dilimleyip limon suyu ve zeytinyağı ile sunulmasıdır. Genellikle karabiber, zeytin, sarımsak, yeşil biber, kırmızı biber, kuru soğan da bu salatada kullanılır. Süslemesi ise maydanozu ince ince kıyılması veya maydanoz yaprakları ile yapılır. 

Ahtapot Salatası İçin Malzemeler: 
 • 300 gram temizlenmiş doğranmış ahtapot 
 • 1 adet domates 
 • 1 tutam dereotu 
 • 2 çorba kaşığı sirke 
 • 2 adet kornişon turşu 
 • 1 tutam maydanoz 
 • biraz tuz 
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
Ahtapot Salatasının Hazırlanışı: 

Temizlenmiş ahtapotu küçük küçük doğradıktan sonra haşlama suyuyla birlikte tencerenin içine boşaltın. Yumuşayıncaya kadar 30-40 dakika boyunca kaynatın. Kornişon turşularını ufak ufak doğrayın. Maydanoz dereotunu ince ince kıyın, sirke, biraz tuz, zeytinyağı ve domatesi de küp küp doğrayın. Bunları diğer tüm malzemelerle karıştırın. Haşladığınız ahtapotlar soğuduktan sonra hazırladığınız karışımla karıştırarak ahtapot salatasını hazırlayınız. 

Afiyet olsun.
]]>
Ahtapot Kalori https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-kalori.html Fri, 07 Dec 2018 21:34:25 +0000 Ahtapot kalori; ahtapot kabukları olmayan bacakları kafasında olan bir deniz ürünüdür. Ahtapot kayaların üstünde kollarıyla sürünerek hareket eder. Ahtapotun küçük türleri ise kayalık ve yarıklar arasında gizlenerek avlanı Ahtapot kalori; ahtapot kabukları olmayan bacakları kafasında olan bir deniz ürünüdür. Ahtapot kayaların üstünde kollarıyla sürünerek hareket eder. Ahtapotun küçük türleri ise kayalık ve yarıklar arasında gizlenerek avlanır. İnsanlardan ve büyük hayvanlardan saklanırlar. Ahtapotların sekiz kolları vardır ve bu kollar onları düşmanlarından uzaklaşmalarını savaşmalarına yardımcı olur. Ayrıca ahtapotların gözleri ve beyinleri iyi gelişmiş, kabuksuz ve omurgasız hayvanlardır. Manto boşlukların bulunan solungaçları ile solunum yaparlar. Derin  denizlerde kayalıklara arasında gizlenerek yaşarlar. Bütün denizlerde bulunabilirler ılık sularda yaşamayı daha çok severler.

Ahtapot özellikleri; Ahtapotların özelliği kopan kollarının yerine yenisinin çıkması ve uzaması, kalplerinin diğer canlılardan farklı olarak üç tane olması, vücutları çok yumuşak ve esnektir ahtapotların bu özelliğinden dolayıda çok küçük delikten bile geçebilmektedirler. Birde ahtapotların renk ve derilerini değiştirebilmeleridir örneğin çizgili bir ahtapot iken aniden benekli bir ahtapota dönüşebilirler. Ahtapotun boyları 2-3 santimetreden 10 metreye kadar bulunan türleri vardır. Genellikle yengeç, ıstakoz, midye ve istiridye gibi canlıları yiyerek beslenirler. Ahtapotun tükürüğü de son derece zehirlidir. Hatta bazı avlarını tükürüklerindeki zehir ile felç ettikten sonra yerler. Dünyada çeşitli büyüklük ve özelliklere sahip 50'den fazla ahtapot çeşidi bulunmaktadır . 

Ahtapot kalori ve besin değerleri;  100 gram ahtapotun içindeki, 
 • Protein 15 g
 • Karbonhidrat 2.2 g
 • Şeker 0 g
 • Yağ 1.04 g
 • Kolesterol 48 mg
 • Sodyum 230 mg
 • Potasyum 350 mg. 


]]>
Ahtapot Yemeği https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-yemegi.html Sat, 08 Dec 2018 04:31:23 +0000 Ahtapot yemeği, genellikle Kore'de, Japonya'da sevilerek yenen güzel bir beyaz et yemeğidir. Eğer ahtapotun yemeğini yapacaksanız önce kafasını iyice ezmelisiniz. Çünkü ahtapot kolay kolay ölmez ve ölmediği gibi de, yerken kişi Ahtapot yemeği, genellikle Kore'de, Japonya'da sevilerek yenen güzel bir beyaz et yemeğidir. Eğer ahtapotun yemeğini yapacaksanız önce kafasını iyice ezmelisiniz. Çünkü ahtapot kolay kolay ölmez ve ölmediği gibi de, yerken kişinin damağına yapışarak, bir çok kişinin ölümü ile sonuçlanmıştır. Kore ve Japonya' da ahtapotun canlı da yenildiği bilinmektedir. Ahtapotun canlı oluşundan kaynaklı, vantuzlarının damağa yapışmasıyla her yıl Güney Kore'de ortalama 10 kişi hayatını kaybetmiştir.

Ahtapot Yemeği Malzemeleri:
 • 1 adet ahtapot
 • 4 adet domates
 • 4 adet yeşil biber
 • 3 adet soğan
 • Göz kararı zeytinyağı
 • Bir tutam tuz
 • Bir tutam karabiber
 • Bir tutam toz kırmızı biber
 • 2 yemek kaşığı kadar sirke
 • Bir tutam kekik
 • Bir tutam kimyon
Ahtapot Yemeği Yapılışı: Ahtapotu siz canlı olarak değil, marketlerden temizlenmiş olarak alabilirsiniz. Ahtapotu güzelce yıkadıktan sonra, sote için tavuk dilimler gibi, ince ince dilimleyerek ve üzerine sirke koyarak, düdüklü tencerede, üzerine geçinceye kara su koyarak, yaklaşık 45 dakika kadar pişirin. Pişirdiğiniz ahtapotları suyun altında güzelce tekrar yıkayın. Saç tavaya yemeklik olarak soğanları doğrayın ve aynı zamanda sarımsakları temizleyip, minik minik parçalara bölerek, soğanlarla birlikte kavurmaya başlayın. Soğan ve sarımsak kavrulduktan sonra üzerine yeşil veya kırmızı fark etmez, biberleri de ince ince doğrayıp, tekrardan kavurmaya bırakın. Hepsi güzelce kavrulduktan sonra, düdüklü tencerede pişirdiğiniz ahtapotları da saç tavanın içine atarak beş dakika kadar harmanlayın. Bu sırada tuzunu, karabiberini, kekik, kimyon, kırmızı toz biberini de koyup iyice özleşene kadar karıştırmaya devam edin. Hepsi iyice karışıp kıvama geldikten sonra, domatesleri de küp küp doğrayıp, saç tavaya ilave edin ve yaklaşık 20 dakika kadar pişmeye bırakın. Domatesler suyunu çekinceye kadar pişirdikten sonra, ocağın altını kapatın. Arzuya göre yanında pilav ve yoğurtla servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Ahtapot Kaç Kollu https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-kac-kollu.html Sat, 08 Dec 2018 18:25:54 +0000 Ahtapot Kaç Kollu, bir ahtapotun sekiz kollu olduğu bilinmektedir. Ahtapot kelimesi, Yunancada ‘sekiz ayak’ anlamına gelen Octopoda kelimesinden gelir. İsminden de anlaşılacağı gibi kabuksuz kafadan bacaklı olan bu deniz canlı Ahtapot Kaç Kollu, bir ahtapotun sekiz kollu olduğu bilinmektedir. Ahtapot kelimesi, Yunancada ‘sekiz ayak’ anlamına gelen Octopoda kelimesinden gelir. İsminden de anlaşılacağı gibi kabuksuz kafadan bacaklı olan bu deniz canlısının sekiz ayağı olduğu bilinmektedir. 
Ağızlarının olduğu yerde, üzerinde iki sıra vantuz bulunan ve başın çevresinden çıkan 8 adet, birbirine çok bezeyen, aynı uzunluk ve dipte kısa bir zarla birbirlerine bağlı olan, güçlü bacak ve kolları bulunur. Ancak “Eledone” cinsi ahtapotlarının kollarında tek sıra vantuz bulunur. 

Dişi ve erkek ahtapotlar kaç kollu
Dişilerde kol sayısı değişmezken, erkeklerde bu kollardan birisi değişikliğe uğrayarak cinsel organ vazifesi görür. Değişikliğe uğramış bu kol hektokotil olarak adlandırılırlar. Sonuç olarak erkekler için hem kol hem de cinsel organ görevi gördüğünden yine erkek ve dişiler için kol sayısının eşit olduğu söylenebilir.

Tabular yıkıldı! Ahtapotlar sekiz kollu değilmiş;
İngiltere'nin Dorset şehrindeki bilim insanları ahtapotlar ile ilgili yaptıkları araştırmada, bilinen tüm gerçekleri değiştirdi. Normalde tüm ahtapot türlerinin sekiz tane kolu olduğu biliniyordu. Fakat yapılan bu ilginç araştırmayla birlikte yeni bir gelişme elde edilmiş. 20 kişiden oluşan bu deniz canlıları uzmanları ekibi 2000’den fazla ahtapotu incelemiş. Ahtapotların aslında sekiz kolu olmadığını, birbirine çok benzeyen bu sekiz uzvun ikisini ayak olarak kullandıklarını bulan araştırmacılar, çeşitli türdeki ahtapotları bir araya toplayarak incelemeye başladı. Ahtapotlar zeminde hareket halindeyken ayak olarak düşünülen bu iki uzvundan yardım alarak ilerlediği, geriye kalan diğer altı uzvunu ise ‘kol’ olarak kullandığı ve yüzerken veya yemek yerken kollarını kullandığını tespit ettiler.

Ahtapotun bir kolu koparsa veya zarar görürse ne olur
Ahtapotların vücutlarını yenileme özelliği bulunur. Yani kollarından biri kopması veya zarar görmesi durumunda kol kendini yeniler. Sonuç olarak yine sekiz uzva sahip olur.

Konuyu özetleyecek olursak, ahtapot kaç kollu denildiği zaman cinsiyete ve ayaklara göre sorunun farklı cevapları olabilir. Fakat ahtapot kaç uzva sahip diye merak eden varsa; cevap 8 uzuv olur.
]]>
Ahtapot Helal Mi https://www.ahtapot.gen.tr/ahtapot-helal-mi.html Sun, 09 Dec 2018 07:14:02 +0000 Ahtapot helal mi sorusunun yanıtı İslam dininde mezheplere göre değişmektedir. Bazı mezhepler tabiri caizse denizden babam çıksa yerim şeklinde bir yaklaşım sergilerken bazı mezhepler ahtapot helal mi sorusuna temkinli yanıt Ahtapot helal mi sorusunun yanıtı İslam dininde mezheplere göre değişmektedir. Bazı mezhepler tabiri caizse denizden babam çıksa yerim şeklinde bir yaklaşım sergilerken bazı mezhepler ahtapot helal mi sorusuna temkinli yanıt vermektedirler. Ülkemizde Alevilik inancına sahip insanlar ahtapot helaldir derken Caferiler pullu balıklar haricinde denizden çıkan canlıları yememektedirler. Ehl-i sünnet inancına dahil olan mezheplerde de bu konuda farklı görüşler mevcuttur. 

Hanefi Mezhebinde ahtapot helal mi Hanefi mezhebine göre denizde yaşayan canlıların hepsi temizdir ancak sadece balık ve balık görünümünde olup pulları bulunan deniz canlıları yenebileceğinden dolayı ahtapot, midye, kalamar gibi deniz canlılarını yemek mekruh olarak kabul edilir.

Şafi Mezhebinde ahtapot helal mi Şafi mezhebi de deniz ve denizden çıkan her şeyin temiz olduğu konusunda Hanefi mezhebi ile aynı görüştedir ancak Şafii mezhebine göre denizden çıkan canlının yenebilmesi için kara hayvanlarına benzemesi şartı vardır. Ahtapot bu tanıma uymadığından mekruhtur.

Hanbeli ve Maliki Mezheplerinde ahtapot helal mi Her iki mezhepte denizi ve denizden çıkan bütün canlıları temiz kabul eder. Bu açıdan bakıldığında Hanbeli ve Maliki mezheplerinde ahtapot yemek helaldir.

Ayet ve hadislere göre Ahtapot helal mi Ayet ve hadislerde kesin olarak ahtapotun ismi verilerek helal veya haram diye belirtilmemiştir. Genel hükümlerden yola çıkarsak açıkça haram olmayan bir şeye haram denilemeyeceğinden Ahtapot haram değildir. Ancak bazı mezhepler helal sayılan hayvanlar arasında ismi açıkça yer almadığından ahtapot için helal demeyi tercih etmeyip, temkinli yaklaşarak mekruh demişlerdir. Maide suresi 96. ayet "Sizin içinde, yolcular içinde bir geçimlik olmak üzere deniz avı yapmak ve deniz ürünlerini yemek size helal kılındı." demektedir. Fatır suresi 12. ayetde ise "İki deniz aynı olmaz, su tatlıdır, susuzluğu giderir içimi kolaydır. Su ise tuzludur, acıdır. Bununla beraber her birinden taze et yersiniz ve takınacağınız süs eşyası çıkarırsınız." demektedir. Hz. Muhammed'in "Deniz suyu temiz, ölüsü helaldir" (Tırmizi, Teharet, 52) hadisinden yola çıkarak Ahtapot yemenin helal olduğu anlamı çıkarılmaktadır.
]]>