Ahtapot Balığı Özellikleri
15 Mayıs 2024

Ahtapot Balığı Özellikleri

Ahtapot balığı, kafadan bacaklılardan, dokunaçlı bir mürekkep balığı türüdür. Ahtapot balığı ülkemizin denizlerinde sık rastlanan bir deniz canlısıdır. Birçok ülkede çeşitli yemekleri yapılarak tüketilmektedir. Derin denizlerde kayalıklar arasında bulunan yarıklarda gizlenerek yaşarlar. Ahtapot balığı bütün denizlerde bulunmakla beraber, ılık sularda daha çok bulunurlar. Ahtapotlar çekingen ve ürkek canlılardır.

Ahtapot balığı özellikleri nelerdir?

2-3 cm ile 10 m arasında değişik büyüklüktedir. Vücutları kısa ve yuvarlak yapıda olup, bir çift gelişmiş gözleri vardır. Başının çevresinde 8 tane kol bulunmaktadır. Bu kolların uzunlukları aynı olup, dipte kısa bir zarla birbirlerine bağlıdır. Her kolda iki sıra vantuz bulunmaktadır. Bunların yanında bu kollardan bir tanesi değişikliğe uğrayarak cinsel organ görevini üstlenmiştir. Ayrıca kollardan biri koptuğu zaman kollar kendini tamamlarlar. Zeminde emici kolları üzerinde sürünerek hareket ederler ya da emdiği suyu sifonundan basınçla püskürterek hızla geri giderler.

Ahtapot balığı, kabuksuz ve omurgasız bir hayvandır. Vücudunda kemik bulunmadığı için çok küçük deliklerden bile geçebilirler. Ayrıca beyinleri çok gelişmiştir. Manto boşluklarında bulunan solungaçlarıyla solunum yapmaktadırlar. Düşmanlarını şaşırtmak için suya mürekkep fışkırtan türleri de bulunmaktadır. Mürekkebin salınmasıyla su bulanır ve hızlı bir şekilde oradan kaçar. Hareket halindeyken kollarını kürek şeklinde kullanarak hızını arttırır. Ahtapotların üstün özelliklerinden biri de renk değiştirmeleridir. Bu özelliğini kullanarak çevrede rahatça gizlenir. Bu canlıların en şaşırtıcı özelliklerinden biri de 3 kalbi olmasıdır.

Ahtapotlar, ıstakoz, yengeç, istiridye ve midye gibi canlılarla beslenirler. Ahtapotların tükürüğü zehirli olup, avlarını tükürük bezlerinin zehriyle felce uğrattıktan sonra yerler. Halsizlik ve uyuşuklukla başlayan zehirlenme, soluk alma güçlüğü ve ölümle sonuçlanabilmektedir.

Ahtapot balığı, yumurtlayarak üreyen bir deniz canlısıdır. Kuluçkaya dişi ahtapot yatar ve yumurtalardan yavrular çıkana kadar kesinlikle yumurtaları terk etmez. Dünya üzerinde 50'den fazla ahtapot çeşidi bulunmaktadır.

Ahtapot Balığı Yorumları

soru

Sâzkâr

12 Nisan 2024 Cuma

Merhaba. Ben ne zamandan beri bunu merak ediyorum ve sormak istiyorum: ahtapot balığı ile mürekkep balığı farklı balıklar mıdır? Yoksa ahtapot balığı mürekkep püskürtebiliyor mu? Eğer farklılarsa bunları birbirinden ayıran farklılıkları nelerdir? Bana yardımcı olursanız memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap yaz
cevap

Ramiz

12 Nisan 2024 Cuma

Ahtapot balığı mürekkep balığının bir türü olarak bilinmektedir. Bu sebepten ötürü sürekli olarak mürekkep balığı ile ahtapot balığı birbirine karıştırılmaktadır. Ahtapot balığı mürekkep balığının bir alt türüne aittir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ahtapot Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Ahtapot Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Ahtapot Sote Tarifi ve Malzemeleri

Ahtapot Sote Tarifi ve Malzemeleri

Ahtapot ilginç Özellikleri

Ahtapot ilginç Özellikleri

Ahtapot Nasıl Yakalanır?

Ahtapot Nasıl Yakalanır?

Ahtapot Yumurtası Nasıl Oluşur?

Ahtapot Yumurtası Nasıl Oluşur?