Ahtapot Sote Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Ahtapot Sote Tarifi ve Malzemeleri

Ahtapot Sote, ahtapot kafadan bacaklılardan dokunaçlı bir mürekkep balığı türüdür. Evde malzemeniz olduğu sürece ahtapot sote kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir yemek türüdür. Akşam yemeklerinde yiyebileceğiniz ve bir misafiriniz geldiği zaman kolay bir şekilde yapıp yedirebileceğiniz bir yemek türüdür. Kalori bakımından yüksektir ve lezzet bakımından da çok lezzetlidir. Gelelim ahtapot sote yapımına.

Ahtapot Sote Tarifi İçin Malzemeleri
  • 1 adet orta boy ahtapot
  • 6 adet yeşil biber
  • 5 adet domates
  • 5 diş sarımsak
  • Zeytinyağı
  • Tuz
  • Karabiber ve pul biber
  • Yarım çay bardağı sirke
Ahtapot Sote Nasıl Yapılır?

Ahtapotu güzel bir şekilde yıkayınız. Daha sonra elinize bir düdüklü tencere alarak içerisine yıkadığınız ahtapotu ve sirkeyi koyarak ocağın üstüne düdüklü tencereyi yerleştiriniz. 40 dakika kadar pişmesi için bekleyiniz. Daha sonra yeşil biberleri güzel bir şekilde yıkayınız ve elinize bir tabak alarak yıkadığınız biberleri küp-küp doğrayınız. Daha sonra domatesleri güzel bir şekilde yıkayınız ve elinize bir tabak alarak içerisine yıkadığınız domatesleri küp şeklinde doğrayınız. Daha sonra sarımsakları güzel bir şekilde temizleyiniz ve elinize küçük bir tabak alarak temizlediğiniz sarımsakları küçük küçük doğrayınız. Daha sonra pişmiş olan ahtapotu soğuk suyun altında güzel bir şekilde temizleyiniz. Elinize bir tabak alarak içerisine ahtapotu et sote büyüklüğünde doğrayınız. Daha sonra elinize bir tencere alarak içerisine zeytinyağını koyunuz ve ocağın üzerine yerleştiriniz. Zeytinyağı biraz kızınca tencerenin içerisine biberi ve sarımsağı ekleyerek biraz kavurunuz. Kavrulduktan sonra doğradığınız ahtapotları, domatesi ve tuzu ekleyiniz. Domates suyunu hafifçe çekene kadar pişiriniz. Piştikten sonra tencerenizi ocaktan indiriniz. Üzerine pul biberini ve karabiberi serpiniz. Ahtapotlu sote hazır hale gelmiştir. Dilediğiniz zaman yiyebilir ve servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Ahtapot Sote Yorumları

soru

Sahre

30 Mayıs 2024 Perşembe

Deniz ürünlerini çok severim, ahtapotta bunlardan birisi. Daha önce ahtapot yemeği yapmıştım fakat, çok sert oldu. Ben düdüklü de pişirmemiş tim. Acaba, sert olmasının nedeni düdüklü de pişirmediğim den mi?

Cevap yaz
cevap

Fedakâr

30 Mayıs 2024 Perşembe

Yeterince haşlanmadığı sert kalmıştır. Düdüklü tencerede 40 dakika pişirmeniz gerekir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ahtapot Nasıl Pişirilir?

Ahtapot Nasıl Pişirilir?

Ahtapot Helal  mi?

Ahtapot Helal mi?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fil Kulaklı Ahtapot Türleri ve Özellikleri

Fil Kulaklı Ahtapot Türleri ve Özellikleri

Ahtapot Kalori Ahtapot Özellikleri

Ahtapot Kalori Ahtapot Özellikleri

Ahtapot Yumurtası Nasıl Oluşur?

Ahtapot Yumurtası Nasıl Oluşur?

Ahtapot Özellikleri ve Türleri

Ahtapot Özellikleri ve Türleri

Ahtapot Nasıl Yakalanır?

Ahtapot Nasıl Yakalanır?